Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Myślistwo
Quote:
Dzień dobry, cześć i czołem, a może powinienem powiedzieć:"Darz bór"? Tak napadało mnie i postanowiłem napisać o cudownej, wyjątkowej pasji: myślistwie, która nie polega wyłącznie na mordowaniu byków z pięknym wieńcem. Niestety jest tak postrzegana przez znaczną większość Polaków. Moim celem będzie przekonanie Was, że myśliwy nie jest bezwzględnym zabójcą, tępiącym naturę, a kimś zupełnie innym.

Quote:Zacznijmy od podstawowego pytania: Kto to jest myśliwy i jak wygląda? Większość z szanownych obywateli odpowie, że jest to pan około pięćdziesiątki z zacnym wąsem i wielką dubeltówką w ręku (najlepiej leśniczy). Otóż nie , choć zdarzają się takie przypadki. Myśliwi są ludźmi w różnym wieku, siedzącymi w różnych zawodach, kobietami czy mężczyznami, ale zjednoczonymi pośród jednej pasji jaką jest: "Las" w różnym tego słowa znaczeniu. Teraz zapytacie jaki las? Przecież oni zabijają zwierzęta! Macie rację, myśliwi wraz z konsultacją z Polskim Związkiem Łowieckim zajmują się zmniejszaniem populacji różnych gatunków zwierząt (jednym słowem zabijaniem), ale gdyby tego nie robili w Polsce nie byłoby wiele gatunków zwierząt np.: zająca szaraka, który jest masowo tępiony przez lisa, który teraz dzięki szczepionką nie jest już podatny na wściekliznę i jego populacja gwałtownie rośnie. Odszczał grubego zwierza (dzików, jeleni itd.) zapobiega znacznym szkodą rolniczym, czyli jednym słowem chleb, który kupujemy w sklepach nie kosztuje np.: 12 zł. Jednak polowania są tylko dodatkiem głównie w okresie jesiennym. Głównym celem bycia myśliwym jest dbanie o las i jego mieszkańców. Cały rok myśliwy dbają o zwierzynę zamieszkującą lasy. Dokarmiając różnego rodzaju zbożem, kukurydzą czy też różnymi ziarnami, dzięki nim zwierzęta mają znacznie łatwiej w czasie ciężkich mroźnych zim. Tworzą także kryjówki, domki, schronienia jak kto woli dla różnego rodzaju zwierzyny np.: Wysokie i rozległe sterty gałęzi, które są idealnymi miejscami na legowiska dla tumaka ( kuny leśnej). To właśnie dzięki nim rozwija się nasza gospodarka leśna oraz rolnicza. Oczywiście dzieje się to też za pośrednictwem wielu innych wspaniałych ludzi, a przede wszystkim wkład w to ma PZŁ (Polski Związek Łowiecki). Mam nadzieję, że dzięki temu, krótkiemu artykułowi choć trochę uda mi się zmienić Wasz tok myślenia i z czasem agresywny Pan z bronią w oczach społeczeństwa zamieni się w ekologa czy obrońcę lasu.

Oczywiście znając życie pojawią się przeciwnicy z różnymi argumentami jestem ciekaw jakimi piszcie, sympatycy łowiectwa Was także wzywam może i wy wdacie się w dyskusję Dodgy ?

Aha i jeszcze coś jeśli ktoś ma ochotę wkręcić się w te hobby i ma pytania, postaram się udzielić jakiś konkretnych i rzeczowych rad. Tongue
Reply
Thumbs Up 
Według mnie myślistwo to nic złego, wręcz pożytek, chyba że nie stosuję się myśliwy do zasad i norm Unii Europejskiej (jeżeli takie są) i Polski.

Czy należy posiadać kartę jakąś i za nią płacić żeby mieć prawo do odstrzału?
Czy są jakieś przepisy z Unii Europejskiej dotyczące myślistwa?
Reply
Mój wujo jes myśliwym Smile
Reply
Tak samo jak prezydent. Zazdroszczę.
Reply
Sympatycy łowiectwa z gimba. Cool Pozdro.
Reply
Wink 
Jeżeli chcesz mieć prawo do odształu, to przed tobą długa droga. Na początku musisz przystąpić do koła łowieckiego na okres roku jako czeladnik i znaleźć sobie tam opiekuna takiego swoistego mistrza, który nauczy cię wielu różnych rzeczy, które na pewno będą niezbędne w przyszłości. Później po tym roku będziesz musiał załatwić wiele formalności ponieważ będziesz ubiegał się o członkostwo w kole, opiekun Ci pomoże (min. badania lekarskie), ale najważniejsze będzie zdanie testu na broń palną (celność, poczytalność i takie tam). Po tym wszystkim będziesz mógł nazywać się myśliwym. Oczywiście wiąże się to z dość pokaźnymi kosztami, ale czego się nie robi dla pasji Wink .

rowan:
Wypas. Zabierał Cię na polowania, czy jakieś dłuższe wycieczki po lesie. Opowiedz chętnie poczytamy Tongue .
Reply
Nie, ale pokazywał mi swoje giwery. ma całą ścianę obwieszoną porożami i skóry z dzików zamiast dywanów. Szorstkie, ale miłe dla dupy jak się siedzi. Cool
Reply
norma UE; nie zabijaj aligatorów na terenie UE. polowanie xxi w
Reply
W końcu jakiś porządny temat na tym forum. Wiem już, gdzie będę musiał się udać chcąc wyczyścić lufę ojcu. Wink Jego dubeltówka strasznie się brudzi, a on nigdy nie ma czasu na impregnację. Angry
Reply
Wiele dla mnie znaczą te słowa Tongue . Do impregnacji jest wiele specjalnych preparatów, olejów najczęściej w spreju w sklepach łowieckich znajdziesz bogaty asortyment takich rzeczy, możesz także zabezpieczyć kolbę, do tego jednak jest potrzebna wiedza o gatunku drzewa (na pewno wiesz). Ojciec poluje, czy uprawia strzelectwo? Opowiedz proszę, na pewno to ożywi temat Smile .

AtEdit Literówka.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)